Hakkında

SANATÇI

Hakkında

Sanat içinde büyüyen ve sanatı içinde büyüten Elif Janset Kılıçtaş, çocukluğundan itibaren resim, heykel ve mücevher tasarım alanlarında üretimler yapmaktadır

E. Janset Kılıçtaş kimdir?

Çocukluk döneminden itibaren aile bireyleri tarafından yetenekleri, sanata olan ilgisi desteklenen Elif Janset Kılıçtaş, tasarladığı giysiler ve mücevherlerin hayata geçirilmesi ve zanaat aşamasına da hakim olabilmek için liseyi bitirdiği yaz  mücevher alanında çalışmaya başladı. Akademi İstanbul kuyumculuk eğitmenleri Mehmet Kabaş ve Tamer Kızılağaç’ın yönlendirmesi ile o zamanlar kapalıçarşıda küçük bir atölye olan Sevan Bıçakçı’nın yanında tasarlamaya başladı. Aykırı ve özgün tasarımları Sevan Bıçakçı tarafından beğenilen Kılıçtaş, 3 yıl içinde yüzlerce mücevher tasarımı yaptı.  Kapalıçarsının o büyülü atmosferine girdikten bir ay sonra ustası Sevan Bıçakçı ve ortağı  kendi firmaları için Osmanlı Kolleksiyonu tasarlamasını istedi. İlk aklında belirenler padişah kavuklarıydı. Tasarlıyordu ve her tasarladığını Sevan ustası çok beğenip atölyede üretimine başlatıyordu. O atölye Janset’e yalnızca imalatı öğretmedi. Aynı zamanda Kapalıçarsı adabını ve  hiç bir okulda öğrenemeyeceği o muazzam kültürü de öğretti. Ustasının nasihatleri ile kendini geliştirmeye devam eden E. Janset Kılıçtaş 2005 senesinde henüz çok küçük yaşta olmasına rağmen AYA SOFİA MÜZESİ’nde kendi adına “İlahi Döngü” isimli ilk Mücevher sergisi açtı.
Hemen sonrasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde HEYKEL bölümünü kazanan Kılıçtaş, bölümde gösterdiği başarı neticesinde ikinci bölüm okuma hakkını da kazandı ve  Tekstil Sanatları Moda Tasarımı bölümünü de  yan dal olarak bitirdi. Yoğun eğitim sürecinde de Kapalıçarşıdan hiç uzaklaşmayan sanatçı, mücevher tasarım işlerine devam etti. Bu süreçte karma heykel sergilerine de  katılan sanatçı, 2012’de PERA MÜZESİ’nde Trienal kapsamında “Dünyayı Gezen Çantalar “ isimli karma sergide, müze kurulu tarafından beğenilen çanta tasarımı görsel basında ve sergi afişlerinde E. Janset Kılıçtaş adıyla kullanıldı. Daha sonra 2013 İSTANBUL FASHION WEEK Tuvana BÜYÜKÇINAR defilesi takılarını kendi markası ile tasarladı. Ve İFW’de takıları sergilendi.
2012 senesinde üniversiteden mezun olunca 2013 yazında kapalıçarşı bölgesinde Hadım Hasan paşa medresesinde ilk dükkanını açtı. Yine aynı sene Janset, ustasının markası adına Sevan Bıçakçı’nın özel müşterilerine her sene gönderdiği obje tasarımı ve imalatını top gibi formlu nar , metal yapraklı bir lokumluk olarak tasarladı. 2015-2018 yılında İstanbul S. Zaim Üniversitesinde Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bölümünde Master eğitimini tamamladı.
2018 yılında da Bebek’de bir mücevher ve sanat butiği açtı. Burada kişiye özel mücevherler, kurumsal objeler tasarlanmakta ve aynı zamanda Heykel, Resim eğitimleri vermektedir
İstanbul Moda Akademisi’nde Mücevher Tasarım eğitimleri vermekte